Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 22.10.2017 10:24

  ​Aloe Vera aleati juaj për verë

  | 19/05/2017 17:09

  Ekspozimi i lëkurës në diell gjatë stinës së verës është një gjë e paevitueshme, e cila ndonjëherë mund të sjellë edhe pasoja dhe dëmtime më të mëdha.

   Aloe Vera përveç përdorimit të gjerë në receta medicinale  dhe për benefitet që i sjellë organizmit, është tejet e rekomandueshme edhe për lëkurën, shkruan KosovaPress.

  Vetitë e saj anti- inflamatore  ndikojnë në lehtësimin e djegieve të shkaktuara nga rrezet e diellit si dhe qetësimin dhe freskimin e lëkurës, duke lehtësuar dhimbjet.

  Kjo është metoda më efektive e përdorimit të saj.

  1. Merrni brendësinë e një gjetheje të aloe veras.

  2. Vendoseni gjelin që gjendet në brendësi në frigorifer për gjysmë ore.

   3. Aplikoni gjelin në zonat e prekura të lëkurës.

  4. Lëreni të thahet për një kohë deri sa lëkura ta ketë absorbuar plotësisht anën medicinale të kësaj bime.

  5. Përdoreni këtë recetë për 5 ose 6 herë në ditë derisa të arrini efektin e dëshiruar.

  Nëse e keni vështirë të gjeni një bimë aloe vera, blini ndonjë krem me përmbajtje të saj si zëvendësues.

   

  Shpërndaje


  Artikuj të sponzorizuar

  Më shumë nga KosovaPress