Follow Us

*KYQU SQ EN
E Enjte, 20.06.2019 04:08

​Italia me debat për legalizimin e kanabisit

| 12/01/2019 18:27

Në Itali është hapur një debat për legalizimin e kanabisit. Debati ka përfshirë kryesisht partitë e koalicionit qeverisës.

Në Parlamentit italian, përfaqësues të “Lëvizjes 5 Yjet” kanë depuzituar një draft-propozim në të cilin janë përcaktuar edhe parashikimet ligjore.

Sipas propozimit, në një banesë mund të kultivohen vetëm tre bimë kanabisi, dhe mbajta e 15 gram kanabis i thatë në shtëpi dhe 5 gramë në rrugë.

Ka edhe një draft të dytë ku autorizohet kultivimi i 4 bimëve kanabis në banesë, një prej të cilave të jetë me qëllim terapeutik, ndërsa 3 të tjerat rekrative.

Kundër kësaj ideje ka dalë ministri i Brendshëm Mateo Salvini.

"Propozimi për legalizimin  e kanabisit nuk do të kaloj kurrë në parlamentin italian, pasi nuk është në kontrantën qeverisëse që kemi nënshkruar me 5 Yjet", ka deklaruar ai.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress