Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 22.05.2019 09:52

​Trump i kërkon Kongresit më shumë para kundër SIDA-s

Prishtinë | 11/03/2019 22:06

Administrata e Donald Trump i kërkoi sot Kongresit amerikan një shumë të re prej 290 milionë dollarësh, për të konkretizuar angazhimin presidencial që t’i japë fund epidemisë së SIDA-s në SHBA brenda 10 viteve.

Presidenti amerikan kishte njoftuar këtë plan gjatë fjalimit mbi Unionin në Kongres më 5 shkurt.

Synimi është që të reduktohet numri i infektimeve të reja me 75% në pesë vite dhe 90% në 10 vite, në raport me rreth 38 000 infektime vjetore që është aktualisht në SHBA./ATSH-KosovaPress/ 

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress