Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 12.12.2019 10:39

​Sulmi nga nxehtësia: Parandalimi, simptomat dhe ndihma e parë

Prishtinë | 17/07/2019 16:58

Një goditje e nxehtësisë konsiderohet si një formë serioze e lëndimit dhe klasifikohet si një emergjencë.

Goditja e nxehtësisë është rezultat i ekspozimit më të gjatë në temperatura të larta, më së shpeshti në kombinim me dehidratim.

Një gjendje e tillë shkatërron sistemin e kontrollit të temperaturës së trupit dhe në rastin më të keq mund të vrasë një njeri ose të shkaktojë dëme serioze në tru ose organe të tjera të brendshme.

Edhe pse një goditje e nxehtësisë prek njerëzit më të vjetër se 50-vjeç ose fëmijët e vegjël, nuk është e pazakontë edhe për të rriturit.

Më së shpeshti ndodh si përparim i pasojave më të buta të të nxehtit, si spazma e nxehtësisë dhe zbehja, por gjithashtu mund të godasë pa paralajmërim paraprak.

Përkufizimi mjekësor i goditjes së nxehtësisë: temperatura bazë e trupit më e madhe se 40.5 gradë Celsius me ndërlikimet e sistemit nervor qendror pas ekspozimit ndaj temperaturave të larta.

Simptoma të tjera përfshijnë: mundim, konfuzion, sulme, çorientim, nganjëherë humbje e vetëdijes ose koma.

Përveç kësaj, ka simptoma të tjera të mundshme të goditjes së nxehtësisë: pulsim dhe dhimbje koke, marramendje, mungesë djersitjeje pavarësisht nga nxehtësia, lëkura e kuqe, e nxehtë dhe e thatë, dobësi në muskujt ose ngërçe, vjellje, shkalla e përshpejtuar ose e ngadaltë e zemrës, frymëmarrje e shpejtë dhe e cekët.

Këshilla

Nëse dikush është prekur nga goditja e nxehtësisë, duhet dërguar personin te mjeku. Çdo vonesë në ndihmën mjekësore mund të jetë fatale.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress