Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 21.06.2019 02:19

​Si të largojmë ujin e tepërt nga organizmi

Londër | 10/10/2018 19:08

Uji i mundëson trupit tonë këmbim më të mirë të materieve, përmirëson tretjen, eliminon toksina, ndihmon memorien dhe siguron punë të shëndetshme të muskujve.

Por, konsumi i tepërt ul pjesëmarrjen e kripës në organizëm, gjë që mund të shkaktojë hiponaterminë e njohur si çrregullim i elektroliteve që mund të shkaktojë vjellje, shtangie muskujsh dhe nevojën për infuzion.

Prevention.com sjell mënyrat më të sigurta për largimin e ujit të tepërt nga trupi.

-Merrni më pak kripë

-Kufizoni marrjen e karbohidrateve

-Merrni magnez

-Shtoni burime shtesë të kaliumit në dietë

-Bëni më shumë lëvizje

-Rritja e intensitetit të trajnimit

-Jini të durueshëm, por nëse nuk ka rezultat, kërkoni ndihmë

Ndryshe, mbajtja e ujit të tepërt në trup shpesh lidhet me presionin e gjakut, ilaçet dhe probleme të tjera shëndetësore, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress