Follow Us

*KYQU SQ EN
*staurday, 17.11.2018 02:22

​Magnezi është i dobishëm për këto pesë funksione trupore

Prishtinë | 06/12/2017 18:26

Ankthi, depresioni, dobësia, çrregullimet menstruale, nervozizmi, dhimbje koke, humbja e oreksit dhe pagjumësia janë shenjat kryesore të mungesës së magnezit në trup.

Mungesa më e madhe e këtij minerali manifestohet në aktivitetin e muskujve, kështu që dhimbjet dhe dridhjet janë të pranishme në këmbë dhe muskuj, transmeton KosovaPress.

Nervozizmi dhe kapsllëku mund të jenë shenja që ne nuk injektojmë magnez të mjaftueshëm.

Magnezi është i dobishëm për këto pesë funksione të trupit:

Zemra 

Eshtrat

Diabeti

Sistemi tretës

Lodhja kronike

Burimi i magnezit gjendet në këto ushqime:

Bademi - 268 mg

Arrat e Indisë - 260 mg

Kikiriku - 176 mg

Spinaqi i zierë - 87 mg

Soja e kuzhinës - 86 mg

Banania - 27 mg

Patatja - 25 mg

Çokollata e qumështit -23 mg

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress