Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 23.01.2019 09:30

​Luftoni gurët në veshka me këto ushqime

Londër | 16/05/2018 16:56

Edhe pse konsiderohet si burim i pasur me kalium në mesin e pemëve dhe perimeve, bananet nuk sjellin shumë nga ky mineral i vlefshëm.

Mungesa e kaliumit ndikon në gjak dhe mund të sjellë deri te krijimi i gurëve në veshka, transmeton KosovaPress.

Ushqimet që përmbajnë sasi më të mëdha të kaliumit s sa banania janë patatet, shalqiri, spinaqi, salca e domateve, fasulet e zeza, fasulet e bardha.


 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress