Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 22.05.2019 09:54

​Kjo sëmundje e organeve është e pashërueshme

Nju Jork | 11/03/2019 13:44

Sa herë që ndonjë sëmundje ose infeksion bëhet imun ndaj ilaçeve, shfaqet shqetësimi i menjëhershëm dhe kërkimi i zgjidhjeve të reja nga zyrtarët shëndetësorë.

Kjo ndodhi me gonorre - 7 pacientë në Amerikë treguan se gonorreja është rezistuese ndaj azitromicinës, dhe për më tepër, pesë nga shtatë pacientët treguan rezistencë më të madhe ndaj këtij bari.

Kjo ishte hera e parë që një grup pacientësh treguan rezistencë ndaj gonorreve ndaj një ilaçi të besueshëm. Të dhënat e kaluara nga pacientët me gonorre shfaqën rastet individuale të rezistencës ndaj azitromicinës, por jo për ceftrakonin, dhe kështu vetë terapia ishte e suksesshme.

Qendra për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në Amerikë është e shqetësuar për të dhënat e mësipërme, pasi dështimi i trajtimit të gonorresë rrezikon 800,000 njerëz në vit nga rreziku i mos shërimit.

Gonorreja është një infeksion bakterial seksualisht i transmetueshëm, i cili shpërndahet nga vagjina ose seksi oral. Çdo vit, rreth 350.000 raste të reja të gonorreve ndodhin në SHBA, megjithatë numri i saktë konsiderohet të jetë shumë më i lartë për shkak të rasteve të pa raportuara. Rreziku më i madh për sëmundje është te njerëzit nën moshën 24-vjeç.


Gonorreja, në të kaluarën, deri në zbulimin e penicilinës, ishte shumë e përhapur në botë dhe me pasoja serioze shëndetësore. Në dekadat e fundit, kjo sëmundje konsiderohet relativisht lehtë e shërueshme nëpërmjet antibiotikëve.

Ajo mund të shkaktojë inflamacion të fshikëzës dhe mos mbajtje të dhimbshme të urinës te meshkujt dhe testikujt e fryrë dhe të dhimbshëm. Shumica e grave me gonorre kanë simptoma shumë të lehta dhe sëmundja shpesh diagnostikohet gabimisht si inflamacion i fshikëzës ose si një infeksion vaginal.

Nëse gonorreja nuk diagnostikohet te gratë, mund të ndodhin komplikime të rënda siç janë infertiliteti, inflamacioni i legenit të vogël dhe tuberkulozi. Gonorreja gjithashtu mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore te foshnjat nëse infeksioni është i pranishëm gjatë shtatzënisë dhe lindjes.

Më herët të dhënat tregojnë se nga viti 2012 deri në 2014, kombinimi i dy antibiotikëve në 97% të rasteve rezultoi i suksesshëm.

Mostrat e shtatë rasteve të fundit datojnë nga prilli dhe maji i vitit të kaluar dhe kanë shkaktuar shumë vëmendje të punëtorëve shëndetësorë.


Shumë prej tyre ranë dakord që kërkimi më i detajuar mbi këto raste është i nevojshëm, si dhe për të shpejtuar hulumtimin e antibiotikut të ri ETH0914. Një antibiotik eksperimental është i ndryshëm nga çdo antibiotik aktualisht në dispozicion në treg. Në kushte laboratorike, ajo ka provuar të jetë shumë efektive edhe në rastet kur gonorreja është rezistuese ndaj antibiotikëve.

Në sprovat klinike, 179 pacientë me gonorresë u trajtuan me ETH0914 dhe të gjitha u shëruan me sukses. Rreth 12% e pacientëve raportuan kryesisht efekte anësore të lehta që ishin në formë të problemeve gastrointestinale, transmeton KosovaPress.

Në të ardhmen e afërt pritet një studim më i madh për ETH0914, si dhe një miratim zyrtar për aplikim të gjerë.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress