Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 22.05.2019 09:54

​Këtë pije mos e porosisni asnjëherë në kafene

Prishtinë | 11/03/2019 14:32

Është e rëndësishme që herën tjetër të shmangim bakteret kur të shkojmë në kafene.

Hulumtimet kanë treguar se shumica e baktereve fshehën në një gotë me ujë ose lëng të gazuar me një fetë limoni.

Shkencëtarët testuan 76 feta limoni nga 21 restorante dhe zbuluan se 70% ose 53 feta ishin infektuar me baktere. Cili është problemi me fetë limoni? Feta e limonit që merrni në gotë paraprakisht është i prerë dhe limoni zakonisht mbahet në enë plastike në temperaturë dhome, e cila është një mjedis ideal për bakteret.

Studimi nuk përcaktoi shkakun e baktereve, por tregoi një informacion interesant. Në fakt, bakteret nuk mund të mbijetojnë në pije alkoolike, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress