Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 25.04.2018 12:55

​Hudhra ndalon rënien e flokëve, 3 mënyrat si ta përdorni

| 09/01/2017 16:45

Hudhra ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në lëkurën e kokës, e cila redukton rënien e flokëve dhe stimulon rritjen e tyre. Ajo ka veti anti bakteriale dhe anti fungale që ndihmon në trajtimin e zbokthit. Ja 3 mënyra si ta përdorni hudhrën për flokët tuaj.

Mënyra më e thjeshtë për të përdorur hudhrën për flokët tuaj është të hidhni në shampon që ju përdorni dy thelninj hudhër, karafil dhe mjaltë.

Karafili përdoret për të mbuluar erën e rëndë të hudhrës, ndërsa mjalti për t’I dhënë flokëve shkëlqim. Këtë shampoo nuk duhet ta përdorni më shumë se dy herë në muaj.

 

Për të reduktuar rënien e flokëve ju duhen këto tre ingredient; hudhër, vaj ulliri dhe karafil. Të tre përbërësit i hidhni në një enë dhe i lini për një jave. Pas një jave masazhoni kokën me lëngun e përftuar dhe mbajeni në kokë për një orë. Këtë maskë pordoreni dy herë në javë.

 Hudhra gjen përdorim edhe në heqjen e thinjave. Ngrohni pak vaj kokosi, shtoni piper të zi dhe 3 thelbinj hudhër. Këtë vaj përdoreni për disa ditë me radhë.

 

Temat:

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress