Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 22.05.2019 09:55

​Flini menjëherë pas punës: Ja pse është e shkëlqyeshme për shëndet

Londër | 11/03/2019 16:30

Sipas të dhënave të paraqitura në konferencën vjetore të Shoqërisë Evropiane të Kardiologjisë në Londër, pjesa tjetër e pasdites është e lidhur me zvogëlimin e presionit të gjakut dhe ndikon në reduktimin e rrezikut të sulmeve të zemrës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare.

Në studimin vëzhgues, u analizuan afro 400 gra me moshë mesatare dhe  hipertension, një gjendje në të cilën presioni i gjakut është vazhdimisht jashtëzakonisht i lartë, transmeton KosovaPress.

Studimi zbuloi se njerëzit që kishin zakon të flinin pas punës kishin presion të gjakut sistolik mesatarisht 5% më të ulët krahasuar me pacientët që nuk flinin pasdite.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress