Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 19.10.2018 08:04

​Arra, esenciale për heqjen e kilogramëve dhe uljen e kolesterinës

Los Anxhelos | 03/01/2018 15:31

Arrat kanë ndikim në humbjen e kilogramëve të tepërt sikurse dieta pa yndyra, thuhet në një studim.

Cherile Rock, mjeke nga Universiteti i Kalifornisë, deri te konkludimi ka ardhur se ushqimet që përmbajnë arra ndikojnë pozitivisht në nivelin e kolesterinës në organizëm, transmeton KosovaPress.

“Një nga zbulimet e habitshme të këtij studimi është, se pavarësisht faktit që arra janë të pasura me yndyra dhe kanë shumë kalori, një dietë e pasur me ushqime të pasura mund të barazohet me dietat me konsum të reduktuar të yndyrës”, thotë Rock.

“Duke pasur parasysh rezultatet me të cilat kemi ardhur, si dhe duke studiuar efektet e arrës për shëndetin e zemrës dhe peshën, mund të themi se një pjesë e vogël e arrave do të ishte e dobishme çdo ditë", shton ajo.

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress