Follow Us

*KYQU SQ EN
E Enjte, 13.12.2018 03:41

​Alkooli dëmton qelizat burimore dhe shkakton kancer

| 03/01/2018 21:59

Konsumimi i alkoolit krijon kimikate të dëmshme në trupit, të cilat mund të dëmtojnë ADN-në e qelizave burimore, e cila rrit rrezikun e shkaktimit të kancerit, theksohet në një studim të kryer nga shkencëtarët britanikë.

"Disa lloje të kancerit janë duke u zhvilluar pas dëmtimit të ADN në qelizat burimore. Edhe pse disa dëmtime ndodhin rastësisht, gjetjet tona tregojnë se marrja e alkoolit rrit rrezikun e një lloj të tillë të dëmit", tha profesori i Biologjisë molekulare, Ketan Patel, në studimin e publikuar./KosovaPress/

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress