Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Mërkurë, 22.01.2020 07:51

​​ A mund të hahen 71 hot-dogë për 10 minuta?

| 07/07/2019 19:46

Me rastin e Ditës së Pavarësisë, në Nju Jork u zhvillua gara tradicionale vjetore e ngrënies së hot-dogëve.

Në kategorinë e meshkujve fitoi kampioni i vitit të kaluar Joey Chestnut, i cili hëngri 71 hot-dogë për 10 minuta duke shënuar fitoren e tij të 12-të në këtë garë.

Vitin e kaluar, ai hëngri 74 hot-dogë që ishte një rezultat rekord.

“Këtë vit qëllimi im ishte të haja 75 hot-dogë. Dua të thyej rekordin, por fillova të haja shumë shpejt”, tha Chestnut.

Vendin e dytë e fitoi Darron Breedon nga Virginia, i cili hëngri 50 hot-dogë.

Në kategorinë e femrave më e mira ishte Miki Sudo.

Këtë vit ajo hëngri 31 hot-dogë për 10 minuta, ndërsa vitin e kaluar ajo arriti të hante 37 të tillë.

Gara e ngrënies së hot-dogëve lindi në Coney Island dhe çdo vit ndiqet nga mijëra njerëz.

Ajo daton që prej vitit 1972.Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress