Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 19.03.2019 03:40
Zejdush Kastrati

​A po duam shtet ligjor apo kanunor ?!

Prishtinë | 08/02/2018 07:45

Shkruar nga: Zejdush Kastrati

Nuk ёshtё vetёm takimi i te dieles, nё vilёn e Pacollit nё Hajvali,kur zbriti e gjithё paria e shtetit tё Kosovёs,por, edhe me rastin e konstituimit t kёsaj qeverie,pёrkatёsisht marrёveshjes, edhe pёr kёto kooalicione ekzistuese,janё zhvilluar,takime te shumta, pikёrsisht, nё kёtё lokacion ,dhe pothuaj,edhe me tё njejtit akterё !

Nga xhirimet e takimit tё parё (cka dijmё ne, opinioni, sepse me siguri, ka pasur edhe takime tjera)kemi vёrejtur dhe dёgjuar,edhe , kur, liderёt tanё ,nikoqirin,Behgjet Pacollin,  gjithnjё e thirrnin, Bac...!

Kosova,ka vetёm njё Bac,nё aspektin respektativ,dhe kёtё e dijnё, mё mirё se unё ,edhe shumica e kёtyre liderёve, qё ishin nё kёtё darkё,por,  edhe nё  darka tjera,por, si duket, lakmia pёr pushtet,interesi prsonal...i “detyroi”,ta harrojnё BACI-n e vёrtet,Baci-n, i cili pёr shumicёn nga  ata,kaherё ka “vdek”,Baci-n qё ёshtё harruar,Baci-n qё nuk jeton ma, nё kёtё Kosovё ,pёr tё cilёn, mbajti, hiq me pakё, se 28 vite burg...!

Edhe nё ndejёn e tё diees mbrёma , Begji i Hajvalisё, tё shumtёn e rasteve, u quajt Bac, e nga disa edhe zёvёndёskryministёr por nga dikush, edhe shef.Ky Bac,ishte paksa, nёn “ethet” e gripit,dhe, edhe nё njё komunikim elektronik privat,deklaroi, se e gjithё, kjo shoqri , i erdhi, nё Hajvali, pёr ta vizituar, dhe pёr ti dёshiruar, edhe shёrim sa mё tё shpejt.

 Ndёrsa,Baci i vёrtet,ai i kazamateve,i hjekave dhe persekutimeve, edhe pse i sёmuar me vite,gjithnjё i lёnё nё mёshirёn e disa miqёve dhe dashamirёve tё paktё,jo qё nuk ёshtё vizituar,(nga disa asnjherё),por ёshtё harruar krejt,apo si duket, nё shenjё “nostalgjie”  kёta, qё po shkojnё nё ahengjet e Pacollit, po  e thёrrasin  e Baci-n e Hajvalisё , Bac,sepse edhe ky,”i gjori”, jetoi me vite, “i syrgjynosur”,larg Kosovёs, dhe larg shqiptarisё,dhe ,kёtё,”ndoshta” po e bёjnё, nё shenjё respekti,dhe pёrkujtimi pёr bacen Adem !

Takimet,si ky i tё dieles mbrёma,pa marr parasysh konkluzionet dhe qёllimet, e qё po dihet se janё, puro interes partiak,klanor,pёrsonal...,prezentojnё edhe njё anё tjetёr shumё tё dёmshme,qё ka tё bёjё me (mos)fuqizimin e kёtyre Institucioneve,sepse, para botёs,si shumё herё tjera,edhe kёsaj radhe,po  tregohemi, se nuk jemi pёr shtet ligjor,por pёr shtet, kanunor,dhe ate, vetёm e vetёm,qё  tё mbesin nё pushtetё !

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar