Follow Us

*KYQU SQ EN
E Hënë, 21.10.2019 03:50
Blerim Burjani

​Kadriu përballë Thaçit

Prishtinë | 29/04/2019 08:15

Shkruar nga: Blerim Burjani

PDK është në krizë të thellë kjo garniturë aktuale në PDK është fundi i këtij subjekti politik në periudhën 3 deri 5 vjet e ardhme nese nuk ka ndryshime , dhe nuk priten në një parti qe e ka kapë shtetin , që është pasuruar pa bazë , ky subjekt politik me mirë do të ishte të pezullojë ...

...plotësisht veprimtarinë e vet dhe të bashkëpunojë me organet e rendit për njerëzit e këtij subjekti,  qe e kanë kapë shtetin, pasurit publike dhe qe bëhet shkaktarë pse ikin rinia dhe të gjithë tjerët nga shteti, kjo parti është e tipit feudal sikur në kohën e bujkërobërve kur janë rrebeluar per feudalet, parti qe nga sistem i te jetuar bujkërobër janë shndërruar në pasanikë kapitalist, pra duhet një reform e skajshme të ndodhe sa me parë aq më mirë, Kadriun nuk e len te këtë një kryesi profesionale dhe vizionare , nnuk ka njerez per vete , Kadriu nuk i don servilet por ende servilet e Thaçit janë të fuqishëm në këtë subjektë kjo po i bënë dëme të mëdha Kadriut i cili ka meritë edhe për Thaçin qe ka fituar zgjedhet prej viti 2007 e tutje , realisht ky subjekt ka probleme të mëdha sa i përket keqberesve te saj ne shtet, Kadriu duhet te punoje ne drejtim te reformimit te plote ,duke pas njerez te përkushtuar profesional de te talentuar e t epergatitur mirë për të udhëheq politiken shteterore , ky subjekt ka mentalitet te njejtë si të vitit 2000, pra s’ka asnjë lëvizje tjetër pozitive te cilin subjekt e karakterizonë patriotizmi dhe pasurimi pa bazë , pra është shndërruar në peng të madhë për shtetin, do te ishte mjaft pozitive sikur të ndodh një reformim i plotë i këtij subjekti. Ky subjekt duhet të largojë të gjithë njerëzit e perfshire ne rastin “ Pronto “nese do te ndryshoje dhe te përmirëson imazhin e saj, e njerëz qe janë pasuruar pa baz te cilet janë të shumtë. Kjo parti ka edhe shume njerez "argat" qe marrin rroga nëpër borde komsione të pavarura kjo parti nuk e ka lanë as ombudspersoni te zgjedhet i pavarur , pra ka shumë gjera të këqija.

Zgjedhjet e deritashme në këtë subjekt janë të kota , s’do te ketë ndryshime fare as në kryesi e as në Këshillin Drejtues e as në dikaster qeveritar, Hashimi e pengon Kadriun. A’i do të rikthehet prapë në PDK pas mandatit të presidentit.Nuk shkon Thaçi në pension si invalid i punës në PDK. Largë është çështja e reformimit e të këtij subjekti me parë shkatërrohet se sa të reformohet.

Kadriu ka avancuar per gjate kesaj kohe te behet lider

Hyrje në politik e Kadriut ishte fillimisht me munges përvoje , dhe formimit të qendrimit te një politikani por tash ka avancuar mjaftë , ka fjalë të mëdha por punë fare, ndryshime fare, ka ndikim por s’ka vendimarrje te prerë për disa situata në PDK.Nuk është shumë energjik dhe ndonjëherë  sikur fitohet përshtypja se nuk e lanë me krye punë reformuese e kjo është një pengese, atij i’a kanë këthye shpinen servilet e Thaçit. Ende ka telashe të mëdha të bejë lidership për vete e jo me servile te Thacit, shume njeri analfbat e pa pervojë për kurrgjë  i ‘a ka pa hajrin Hashimit prej servilit e deri të argati i tij  duke i transferuar prej një posti në tjetërin edhe në shërbimin civil e diplomatik , “rrushë e kumbulla”  e kanë bërë shtetin.Eshtë për tu çuditur sa i ka shkua “kungulli mbi ujë” PDK dhe kësaj garniturë politikë sa qe ndryshim s’po ka në shtet po ikje sa te duash edhe atyre  qe jane plotësisht te papunë dhe te rinj dhe intelektual duke e vlerësuar shtetin e PDK si shtet per vete por jo per qytetar.

Kadriu ende duket i pa fajshem në PDK , gjentelmen i butë , komunikativë dhe jo rrallë here i buzëqeshur  por jo efikas ne politikbërje , nuk po I shkonë fjala thuhet me gjuhën popullore , ose “nuk ka kaqik” , me levize gje perpara, askush nuk po thote qe nuk mundet  por nuk po e lan ne PDK , Thaci eshte “aga” feudal nuk e liron asnjehere se kur te kryhet mandate I presidentit ai duhet me u pensionua,  e ai rendin se ka sipas tij te shkoj në pension ne moshen  e re,  frika  e stresi i Thacit jo rrall vjen nga Gjykata Speciale , nuk e do hiq me permend ose edhe kur ta permendin “sikur bohet se asgje nuk u be”.

PDK dhe reforma mision i pamundshëm- ose  refromim ose me I qit jasht  vendit krejt qytetaret”

PDK mund te reformohet me kusht qe të   heq dorë nga kontrolli i pasurive publike dhe pasurimit pa bazë, patriotizmi dhe politik në Kosovë me nuk shkojnë bashkë,askush në Kosove nuk deshiron të qaj  dhe te flet për lufte por qysh me krijue perspective dhe ardhmeri. Sot patriotizem në Kosovë vlerësohet me kanë i punësuar dhe “pareli”  e per tu punesuar duhet me kane argat i dikujt ne PDK, këtë e kanë parullë edhe në PDK,  të gjithë të pa punët. Thaçit kurrë  nuk i ka  interesuar  “a din “ po a “ngonë” mirë , me fjalë te tjera “a eshte prej veshve mirë”. Kadriu nuk po arrin me gjet “njerez me vesh te mire”, por ne situate te pamundësis  është paraqit si gjentelmen që përparësi ne politik i’u jep femrave shumë pozitive kjo , por ana tjetër Kadri është “I pa aftë me u marr me burra”.

Pse kane ikur shumë njerëz a po janë heshtur politikisht në PDK

Kjo është e qartë janë hesht dy a tre servilë te Thacit që nuk e don Kadrin dhe po i gëzohen që ky po dështon.Tentativa dhe shpresa e servilve të dikurshëm është me u kthye “Thaçi me hangër mire edhe naj ditë”, disa servilë mund të mos kthehen kurrë nga Kadriu , edhe ka të drejt nëse e ndal trendin e njerzëve përfitues në emër te  nj indivdi, shumë e njeriu në PDK nuk e don buzeqeshjen e Kadrisë,    e as suksesin e tij në politik, madje disa të shumtë afër Thaçit e kanë qujtë” se do me marr në qafë partin”, s’kanë pas te drejtë , Kadiru ka qen dhe mbetet shpresë me ndryshe si Thaçi dhe qeverisja Thaçi deri me tash.

A është ende shpresë Kadriu për PDK

Duket se po, nëse arrin me bërë kryesi si duhet në parti të reformuar dhe nëse heq njerëz të shumtë qe kanë kapë shtetin dhe ndermarrjet publike atëherë ka shpresë , nëse këtë e benë Kadriu ai  mund te jet shpresë, nëse jo atëherë duhet te lirojë këtë postë sepse e ka të pamundur të zhvillojë demokracin brenda ketij subjekti dhe s’mundë të ndal njerëz te paligjshëm përfitues.  

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar