Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 23.08.2019 02:16

​Tetë fëmijë bëjnë xhiro me makinën e papa Françeskut!

| 15/05/2019 12:31

Papa Françesku u bëri një xhiro me makinën e tij në sheshin e Shën Pjetrit fëmijëve të emigrantëve.

Papa Françesku të mërkurën u ofroi një xhiro me makinën e tij tetë fëmijëve të emigrantëve që kanë ardhur së fundmi në Itali nga Libia e shkatërruar nga lufta.

Fëmijët vizituan sheshin e Shën Pjetrit me Papën në xhipin e bardhë të hapur, përpara audiencës javore.

Pas audiencës, fëmijët i dhanë Papës një kapele gjigante të kuqe në formë zemre me emrat e tyre dhe mesazhin: Faleminderit Papa Françesku!.

Zëdhënësi i Vatikanit Alessandro Gisotti postoi në tweeter një foto të ngjarjes.

”Disa nga fëmijët u morën me avion në Itali nga fundi i prillit përmes një korridori humanitar të mbështetur nga Ministria e Brendshme”, tha Gisotti në një tjetër deklaratë.

Papa Françesku, djali i emigrantëve italianë në Argjentinë, ka bërë thirrje për solidaritet ndaj emigrantëve dhe refugjatëve, edhe pse ka folur edhe pro një limitimi të arsyeshëm ndaj emigrimit.Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress