Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 23.10.2018 05:23

​Si ka ndryshuar siguria e koncerteve pas tragjedive muzikore në vitin 2017?

Londër | 31/12/2017 21:00

Promotori John Meglen nuk mund të zbulojë saktësisht se sa Rolling Stones shpenzoi për siguri në turneun e tyre muzikor në vitin 2017, por thotë se është "më shumë para se çdonjëri prej nesh të ketë kaluar ndonjëherë më parë.

Nuk është çudi që mes ngjarjeve tragjike në shfaqjen e Ariana Grande në Mançester, Angli, në maj dhe në Festivalin 91 Harvest në Las Vegas në tetor, shpenzimet e sigurisë për promotorët po rriten shpejt, me shpenzime rekorde për personelin e sigurisë dhe policinë, si dhe mjete të reja kundër terrorizmit si softueri i njohjes së fytyrës dhe qentë e trajnuar për të zbuluar eksplozivë në lëvizje.

“Është diçka që ne duhet të marrim shumë seriozisht në çdo shfaqje të vetme”, thotë Meglen, duke vënë në dukje se përkundër rritjes së shpenzimeve, ai ende e gjen veten duke "iu lutur Perëndisë se asgjë nuk do të ndodhë”.

Viti 2017 e ka vënë industrinë e koncerteve në alarm të lartë. Më 22 maj, një sulmues vetëvrasës në Manchester Arena, la të vdekur 23 vetë dhe plagosi mbi 500. Muaj më vonë, në Las Vegas një sulmues me armë zjarri nga hoteli la të vdekur 58 persona dhe 546 të plagosur. Një numër promotorësh thonë se shpenzimet e sigurisë janë rritur 20 për qind pas koncertit të Grande.

“Ju do të shihni promotorët të shikojnë terrenin dhe të angazhohen në grumbullimin e inteligjencës rreth përgjimit në internet", thotë ish- shefi i antiterrorizmit i Departamentit të Policisë Los Anxhelos, Michael Downing, i cili tani shërben si shef i sigurimit në Këshilltarët e parandalimit për ngjarje të gjalla.

"Kufijtë janë kaq të hollë, ne jemi duke arritur në një pikë ku nuk vlen rreziku," shton themeluesi i Vans Warped Tour, Kevin Lyman, i cili njoftoi në nëntor se po përfundonte turneun e punk-rockit në 2018, pas 25 vjetësh .

Ai thotë se ai ka mbajtur shënime pas sulmit të Route 91 për të marrë një ide se me cilat lloje të përgjegjësisë organizatorët mund të përballen në të ardhmen.

"Ju urreni të shikoni proceset gjyqësore si kjo, por nëse rreziqet për t'i vënë këto ngjarje fillojnë të tejkalojnë shpërblimet, atëherë ju do të shihni më pak shfaqje, ose më shumë do të lëvizni brenda ndërtesave të siguruara dhe më pak ngjarje në natyrë", shprehet Lyman, transmeton KosovaPress.

 

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress