Follow Us

*KYQU SQ EN
E Enjte, 17.10.2019 11:36

​Nicki Minaj anulon pjesëmarrjen në festivalin në Arabinë Saudite

| 10/07/2019 10:01

Reperja Nicki Minaj anuloi performancën e planifikuar për javën e ardhshme në Arabinë Saudite, në mbështetje të të drejtave të grave dhe komunitetit LGBT.

Performanca e saj në festivalin në Jeddah shkaktoi një protestë nga kritikët e të drejtave të njerëzve në vend.

Ndërsa të tjerë ngritën pyetje se si veshjet dhe tekstet e saj do të priteshin në mbretërinë ultra-konservatore.

Kritikat mbi të drejtat e njeriut ndaj këtij vendi u intensifikuan pas vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën saudite në Stamboll tetorin e kaluar.

Në mars, mbretëria mori kritika të mëtejshme kur çoi në gjyq 10 aktivistë të të drejtave të grave.

Ditë më parë, Fondacioni për të Drejtat e Njeriut me bazë në SHBA shkroi një letër të hapur për Minaj duke i kërkuar asaj të tërhiqej nga festivali i 18 korrikut.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress