Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 25.06.2019 12:30

​Në këtë vend për 25 vjet qytetarët kishin ujë, rrymë e gaz falas, por...

Ashgabat | 10/10/2018 20:10

Presidenti i Turkmenistanit, Gurbanguly Berdimuhamedov, nënshkroi ligjin sipas të cilit uji, gazi dhe energjia elektrike nga 1 janari 2019 do të fillojnë të paguhen nga qytetarët, pas 25 vjet shfrytëzimi pa pagesë të këtyre shërbimeve.

Berdimuhamedov tha se ekonomia vendëse po ecën mirë dhe se autoritetet nuk kanë më nevojë të ofrojnë përfitime.

Vlerësimi i tij mbi ecurinë ekonomike të Turkmenistanit nuk mbështetet nga faktet që tregojnë se vendi ka qenë në krizën më të keqe ekonomike që nga pavarësia në 1991.

Më e keqja ende duhet të vijë në formën e një rritjeje të çmimit të mallrave bazë, të cilat priten së shpejti, si mielli, sheqeri, vaji dhe ushqimet tjera, të cilat vështirë se janë gjetur në Turkmenistan gjatë dy viteve të fundit.

Vendimi për të ndërprerë furnizimin me ujë, gaz dhe energji elektrike mund të rezultojë në një rënie shtesë në ekonominë e kësaj ish-republike sovjetike.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress