Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 22.03.2019 08:01

​Ndikimi i dushit gjatë menstruacioneve

Prishtinë | 08/11/2018 07:10

Shpesh herë keni dëgjuar bindje “të çuditshme” rreth menstruacioneve, një ndër to është se gjatë asaj kohe vajzat/gratë nuk duhet të bëjnë dush.

Mirëpo, përderisa kjo gjë mendohet si e gabuar, në fakt është krejtësisht e kundërta.

Pikërisht në këtë pjesë të muajit kujdesi për higjienën intime dhe atë të përgjithshme rritet, dhe do të duhej të rritej për shkak të ndryshimeve që pëson organizimi, përcjell KosovaPress.

Dushi apo larja në vaskë me ujë të vakët janë shumë të mirëseardhura dhe veprojnë edhe si qetësues të dhimbjes.

Uji i ftohtë mund të frenojë përkohësisht fluksin e gjakut të ciklit, pasi bëhet fjalë për një efekt fiziologjik, që shkaktohet nga ngushtimi i enëve të gjakut, për shkak të rënies së temperaturave. /KosovaPress/

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress