Follow Us

*KYQU SQ EN
*staurday, 17.08.2019 04:32

​Ndërron jetë ylli legjendar i Hollywood-it

Prishtinë | 13/05/2019 16:10

Aktorja e famshme amerikane Doris Day ndërroi jetë në moshën 97-vjeçare. Fondacioni i saj “Doris Day Animal” konfirmoi lajmin duke u shprehur se ikona e Hollywood-it ndërroi jetë këtë të hënë në shtëpinë e saj në Kaliforni.

Day gëzonte shëndet të mirë deri pak kohë më parë, ndërsa së fundmi u përball me probleme serioze nga pneumonia.

Ajo e nisi karrierën si këngëtare në grupin “Les Brown and His Band of Renown” në vitin 1939, i cili fitoi goxha famë pas këngës “Sentimental Journey”. Karriera e saj në kinematografi nisi në fund të viteve ’40 me “Romance on the High Seas”, pasuar më pas nga “Calamity Jane”, “Pillow Talk”, “Move Over, Darling" etj.Dramat, muzikalet dhe komeditë e shumta e bënë Doris Day-n një ndër aktoret më të njohura në vitet ’50-’60 dhe sigurisht një ndër aktoret më të njohura në histori. Në vitin 2011, ajo publikoi një tjetër album të titulluar “My Heart” (Zemra ime), i cili u rendit në Top10 në Mbretërinë e Bashkuar.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress