Follow Us

*KYQU SQ EN
E Enjte, 25.04.2019 08:52

​Kështu ia bëri fytyrën burri gruas së tij pas ndarjes miqësore (Foto)

Los Anxhelos | 06/12/2018 13:17

Një e mbijetuar e abuzimit familjar që mori transplantin e parë të fytyrës në SHBA në vitin 2013, serish është verbuar pas kontraktimit të një infeksioni.

Ish-bashkëshorti i Carmen Tarleton hyri në shtëpinë e saj në Vermont në vitin 2007 dhe dogji 85 për qind të lëkurës së saj me detergjent kimik, vetëm disa javë pas ndarjes së tyre në duke të parë miqësore, transmeton KosovaPress.

Acidi shkriu lëkurën mbi sytë, veshët dhe hundën, duke e lënë të verbër dhe të shëmtuar.

Në mënyrë të pabesueshme, kirurgët amerikanë ishin në majë të testimit të transplantimeve të fytyrës - me të parën të kryer në vitin 2011. Në vitin 2009, ajo mori një transplant kornea në syrin e majtë, dhe në vitin 2013 ajo mori një transplant fytyre.

Të dy operacionet i dhanë asaj pavarësinë. Ajo ende ishte e verbër, por përdoret shkopin për ecje dhe një softuer të veçantë për lexim.

Por, më 11 nëntor të këtij viti, mësuesja e muzikës, tani 50-vjeç, u zgjua në shtëpi në Mançester, New Hampshire, me vizion të turbullt dhe disa orë më vonë nuk mund të shihte asgjë.

Mjekët konfirmuan se ishte një infeksion që sulmoi kornenë sintetike dhe retinën e saj, duke e lënë plotësisht të verbër. Tani, familja dhe miqtë e saj janë mbledhur për të mbledhur para për të mbështetur Carmen për të paktën gjashtë muaj, pas së cilës, mjekët shpresojnë, ajo mund të jetë në gjendje të marrë një tjetër transplant të kornesë.

"Carmen nuk do të jetë në gjendje të fitojë para si një drejtuese frymëzuese siç ishte më parë, ndërsa shpenzimet e saj mjekësore për ilaçe të reja dhe të shtrenjta po rritet", shkroi një i afërm në faqen GoFundMe.


Carmen dhe Herbert Rodgers kishin qenë së bashku për vite me radhë – dhe kishin dy vajza - kur u martuan në vitin 2001. Martesa e tyre ishte harmonike në Los Anxhelos për vite me radhë.


Kjo ndryshoi kur ata u kthyen në Vermont. Në vitin 2007, vendosën të ndaheshin, por të qëndronin miq. Pas një grindjeje rreth shitjes së shtëpisë së tyre, Herbert e sulmoi atë natën duke e rrahur me shkop bejsbolli sa ajo kishte dëgjuar eshtrat e saj duke kërcitur. 

Vajzat e saj – të moshës 12 dhe 14-vjeç – ishin fshehur në banjë gjatë kësaj kohe dhe ftuan policinë, por pak para ardhjes së saj, Herbert hodhi detergjentin kimik në fytyrën e ish-bashkëshortes së tij. 

Ai nuk u largua nga shtëpia e Carmen, por priti të arrestohej aty dhe më vonë u dënua me 30 vjet heqje lirie. Ndërroi jetë vitin e kaluar në moshën 62-vjeçare në një burg në Pennsylvania për shkaqe natyrale. 


Carmen ishte në një koma të shkaktuar nga rrahja për tre muaj, duke u zgjuar në shtator, e paaftë për të parë, mezi në gjendje të fliste, hante ose lëvizte.

Ajo iu nënshtrua 38 operacioneve pas sulmit të saj, por fakti që ajo ende nuk mund të shihte do të thoshte se ajo e kishte humbur plotësisht pavarësinë e saj.

Tash është e paqartë nëse do të jetë në gjendje të rimarrë shikimin e saj, por familja thotë se është e vendosur ta provojnë.

"Asnjë donacion nuk është shumë i vogël dhe do të shkojë drejt shërimit të Carmen, pasi ajo nuk duhet të shqetësohet ndërsa përpiqet të shërohet dhe të kthehet ku ishte më parë", tha familja e saj.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress