Follow Us

*KYQU SQ EN
E Hënë, 22.10.2018 02:37

Përkujtohet Shote Galica (Drejtpërdrejt)

Heroina e popullit Shote Galica po përkujtohet në një akademi, ku po merr pjesë edhe presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

Akademia do të mbahet në Bibliotekën Kombëtare, duke filluar nga ora 11:00. 

Shote Galica lindi në vitin 1895 në Drenicë. Ajo ishte luftëtare e shquar e çetave kryengritëse kosovare për çlirimin dhe bashkimin kombëtar të të gjitha viseve shqiptare dhe për një regjim shtetëror demokratik në Shqipëri. Pa përfillur terrorin e armikut dhe ligjet e ashpra të fesë e të kanunit luftoi heroikisht për 12 vjet me radhë kundër pushtuesve serbë, austrohungarezë e bullgarë. /KosovaPress/

Ngjarjet live në të kaluarën