Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 25.06.2019 12:26

Përkujtohet masakra e Reçakut (Drejtpërdrejt)

Kosova përkujton sot 19-vjetorin e masakrës së Reçakut, ku u vranë mbi 45 civilë të pafajshëm shqiptarë.

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli do të bëjnë homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak, si dhe do të marrin pjesë në një akademi përkujtimore të organizuar me këtë rast në përkujdesje të presidentit të Reopublikës së Kosovës.

Ish-shefi i misionit vëzhgues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker, e pati cilësuar masakrën e Reçakut si krim kundër njerëzimit.

Më 15 janar 1999, në fshatin Reçak u vranë e u masakruan barbarisht 45 shqiptarë të paarmatosur. /KosovaPress/

Ngjarjet live në të kaluarën