Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 18.08.2019 05:48

48-vjetori i themelimit të UP-së (Drejtpërdrejt)

Sot mbahet ceremonia e shënimit të 48-vjetorit të themelimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Ceremonia mbahet në amfiteatrin e Bibliotekës Qendrore Universitare, ku fillimisht do të prezantohet kori i Fakultetit të Arteve, pastaj intonohet Himni i Universitetit, himni Kombëtar dhe Himni i Kosovës.

Gjithashtu do të shfaqet dokumentarit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, kurse, pas tij do të flas rektori i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, zv-ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arber Geci dhe kryetarja e Parlamentit Studentor, Arieta Bajrami.

Gjatë kësaj cermonie është paraparë edhe dhënia e mirënjohjeve për profesorët e dalluar, dhënia e mirënjohjeve për studentët e dalluar, dhënia e çmimit sportiv për Gentiana Beqa – Ahmetin, dhënia e çmimit kontribut të veçantë për Isak Shabanin./KosovaPress/

Ngjarjet live në të kaluarën