Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 23.01.2019 09:27

​Tel Aviv në protestë për Gazën

Prishtinë | 16/05/2018 21:01

Afishe me mbishkrimet "Ndal zjarrin e gjallë" dhe këngët me parulla si "arabët dhe hebrenjtë refuzojnë të jenë armiq", u panë dhe dëgjuan në protestën që mblodhi qindra persona në rrugën kryesore të Tel Aviv, duke bllokuar trafikun në protestën e shpërthimit të Izraelit nga protestuesit palestinezë përgjatë kufirit me Gazën.

Afishe me mbishkrimet "Ndal zjarrin e gjallë"  dhe këngët me parulla si "arabët dhe hebrenjtë refuzojnë të jenë armiq", u panë dhe dëgjuan në protestën që mblodhi qindra persona në rrugën kryesore të Tel Aviv, duke bllokuar trafikun në protestën e shpërthimit të Izraelit nga protestuesit palestinezë përgjatë kufirit me Gazën.

Më shumë se 60 palestinezë u vranë në përleshjet e së hënës, e cila erdhi në të njëjtën ditë kur u zhvendos Ambasada e SHBA-së në në Jeruzalem. Përleshjet pasuan gjatë një muaji të viktimave të larta, ndërsa palestinezët protestuan përgjatë rrethimit kufitar kundër kushteve të tyre të jetesës brenda Gazës.

Protesta e së hënës gjithashtu shënoi 70 vjet që nga krijimi i shtetit të Izraelit që zhvendosën mbi 700,000 palestinezë. Ata e quajnë Nakba, arabisht për fatkeqësi. Disa protestues u përpoqën të thyejnë gardhin dhe të kalojnë në Izrael.

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress