Follow Us

*KYQU SQ EN
E Hënë, 21.10.2019 03:54

​​SHBA i jep Ukrainës ndihmë ushtarake prej 250 milionë dollarëve

Prishtinë | 18/06/2019 20:22

Pentagoni njoftoi sot dhënien e një ndihme ushtarake në vlerën e 250 milionë dollarëve për Ukrainën, me synimin për të forcuar kapacitetet detare dhe tokësore të ish-republikës sovjetike.

“Kjo pakete e re ndihme, që e çon në 1,5 miliardë dollarë ndihmën ushtarake të SHBA-së për Ukrainën që nga viti 2014, do të shërbejë për të furnizuar veçanërisht ushtrinë ukrainase me armatime dhe radarë”, thuhet në një komunikatë të Pentagonit.

“Ky bashkëpunim në planin e sigurisë është bërë i mundur nga përparimet e vazhdueshme të Ukrainës në fushën e miratimit të reformave institucionale, element kyç në aspektin e mbrojtjes, me objektivin për të përafruar Ukrainën me parimet euro-atlantike”, pohoi Departamenti amerikan i Mbrojtjes.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress