Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 15.09.2019 07:15

  ​Publikohen online 13 milionë dokumente të Holokaustit

  | 21/05/2019 15:06

  Shërbimi Ndërkombëtar i Gjurmimit (ITS), i krijuar nga aleatët në fund të Luftës së Dytë Botërore, ka ngarkuar më shumë se 13 milionë dokumente nga kampet e përqendrimit nazist në internet, përfshirë të dhënat e të burgosurve dhe certifikatat e vdekjes, për të ndihmuar kërkuesit e Holokaustit për të kërkuar për fatin e viktimave.

  Shërbimi, i cili më pas u menaxhua nga Kryqi i Kuq, ndryshon emrin e tij në “Arkivi Arolsen – Qendra Ndërkombëtare për persekutimin nazist”, me seli në Bad Arolsen të Gjermanisë dhe vepron falë kontributit të Yad Vashem, në Izrael.


  Loading...

  Shpërndaje


  Artikuj të sponzorizuar

  Më shumë nga KosovaPress