Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 15.09.2019 07:19

  ​​Prokurorët amerikanë sekuestrojnë gjërat e Assange në ambasadën e Ekuadorit

  Prishtinë | 20/05/2019 22:59

  Prokurorët amerikanë sekuestruan sot çdo gjë që ishte e Julian Assange gjatë kohës që gjendej në ambasadën e Ekuadorit në Londër, njoftoi “Wikileaks”.

  Mes këtyre objekteve ka dokumente ligjore, pajisje elektronike dhe kartela klinike. Madje ka edhe dy dorëshkrime të Assange.

  Sipas “Wikileaks” avokatët e themeluesit të kësaj kompanie nuk u lejuan të jenë të pranishëm.

  Nga ana tjetër, avokatët pretendojnë se ky sekuestrim është i jashtëligjshëm.

  Assange u nxor nga ambasada e Ekuadorit në kryeqytetin britanik një muaj më parë dhe është duke vuajtur dënimin e 50 javëve burg të shkeljes së lirisë më kusht.

  Ndërsa në qershor do të përballet me kërkesën për ekstradim nga SHBA-ja./ATSH/

  Loading...
   

  Shpërndaje


  Artikuj të sponzorizuar

  Më shumë nga KosovaPress