Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 23.10.2019 11:58

​Olga Tokarczuk dhe Peter Handke- Shpallen fituesit e çmimit Nobel në Letërsi

| 10/10/2019 13:58

Shkrimtarja polake Olga Tokarczuk dhe ai autriak Peter Handke janë fituesit e çmimit “Nobel” në letërsi.

Saktësisht, Tokarczuk-ut iu dha çmimi për vitin 2018 me motivacionin për “një imagjinatë narrative që me pasionin enciklopedik paraqet kalimin e kufijve si një formë e jetës”, e ndërsa Handke-s ai i 2019-s  “për punën e tij influencuese, ku me gjuhën e tij të pasur ka eksploruar periferinë edhe eksperienca të veçanta njerëzore”.

E lindur në vitin 1962, Olga Tokarczuk ka fituar një sërë çmimesh letrare si dhe romanet e saj janë përkthyer në më shumë se 20 gjuhë të botës.

Nga ana tjetër, Peter Handke, lindur më 1942-shin është i njohur për tekstet e vendosura në kinema dhe teatër.


Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress