Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 21.10.2018 04:54

​Në hijen e konfliktit: Pse Gjermania mbështet Slloveninë dhe jo Kroacinë?

Zagreb/Lubjanë | 03/01/2018 13:10

Në ditët e fundit, Sllovenia paralajmëroi se do të marrë më shumë se tre të katërtat e gjirit midis Piranës dhe Savudrija.

Si publiku kroat ashtu edhe ai slloven kanë mësuar tashmë emrat e peshkatarëve lokalë dhe anijeve të tyre, pasi ato nuk largohen nga ekrani.

Kjo është sigurisht një pjesë e sipërfaqes së tregimit të kufirit kroato-slloven në det ku mosmarrëveshja ndërshtetëror vendosi për fatin e 60 peshkatarëve nga të dyja palët.

Porti i Koprit pritet të përfitojë 10 milionë euro, dy për qind më pak se vitin e kaluar. Pasi që nuk kanë peshkuar në këtë kohë të vitit, peshkatarët nuk do të shkojnë as në det gjatë ditëve të ardhshme dhe kështu burimi "kryesor" i historisë së medias do të zhduket. 

Arsyeja e vërtetë për tensionin dhe sfondin e vërtetë është dhjetë deri në njëzet kilometra në veri, ku portet e Koprit dhe Triestes konkurrojnë për të marrë parësinë e portit më të madh të BE-së jugore. 

Çdo vit ata investojnë qindra miliona euro në përmirësimin e infrastrukturës. Tashmë, me një kalim të ngushtë nëpër detin kroat, miliarda euro mallra kalojnë çdo vit dhe qarkullimi do të rritet me 50 për qind, shkruan Veçernji list.

Sidomos kur sllovenët përfundojnë ndërtimin e hekurudhës së shpejtë, të financuar nga BE dhe Hungaria, e cila investon vetëm 250 milionë euro.

Trieste është porti kryesor për Poloninë, ashtu sikurse Kopri që është porti kryesor i eksportit për industrinë e fuqishme gjermane të automobilave. Vetëm 800,000 makina kaluan vitin e kaluar në Kopër, si dhe 800,000 kontejnerë. 

26,000 trena kalojnë nëpër Kopër çdo vit, andaj, analistët nuk habiten që në fillim të ashpërsimit të kontestit kufitar kroato-slloven, Gjermania u rreshtua pas Sllovenisë. Edhe Komisioni Evropian tregoi një mirëkuptim më të madh për sllovenët sesa për kroatët.

Mosmarrëveshja mbi kufirin kroat-slloven në det nuk ka të bëjë për peshkun, por për shkak të interesit të kompanive të mëdha dhe vendeve që nuk duan që Kroacia të jetë në një pozicion për të kërcënuar lirinë e kalimit në drejtim të Triestes dhe Koprit. 

Kjo është e vërteta gjeostrategjike, e cila nuk ka bëtë bëjë me emocionet, por llogaritet nga fakti se Kroacia, për dallim nga Sllovenia, nuk është pjesë e këtij biznesi të madh dhe rrjedhave të trafikut. 

Ndryshe nga Kroacia, Sllovenia ka planifikuar një kohë të gjatë një strategji për zhvillimin e infrastrukturës dhe një lidhje të drejtpërdrejtë me furnizimin e prodhimeve industriale dhe të të gjitha llojeve të mallrave nga vendet e mëdha evropiane, transmeton KosovaPress.

 

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress