Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 12.12.2019 10:43

​Ligji i ri i Punës do t’i trajtojë edhe lehonat e papuna

Prishtinë | 17/07/2019 19:56

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica, ka thënë se çështja e grave në punë gjatë lehonisë është hequr nga Ligji i Punës, për t’u bërë një ligj tjetër i ri që avancon të drejtat e tyre.

Ai tha se në këtë drejtim janë vonuar në miratimin e ligjit të ri në Qeveri, njofton Klan Kosova.

“Pse e kemi nxjerrë është, sepse për herë të parë në historinë e legjislacionit të Kosovës kemi propozuar projektligj të ri për lehonat për arsye të veçantë. Ne kemi dashur t’i trajtojmë edhe lehonat e papuna, sepse Ligji i Punës trajton dhe nëse ne dëshirojmë ta trajtojmë pushimin e loheonisë dhe nuk e fusim në agjendë t’i trajtojmë edhe lehonat e papuna”, tha ai.

“Sipas statistikave i kemi 20 mijë lindje të lehonave të papuna në vitin e kaluar dhe kemi tre apo katër mijë të atyre që punojnë. Realisht kemi nxjerrë ligj të veçantë që përfshihen edhe lehonat e papuna që të mbështeten financiarisht në gjashtë mujorin e parë pas lindjes.

“Nuk po ka zgjidhje të qëndrueshme që njëherë e përgjithmonë e rregullon statutin e punëtorit. Ne kemi bërë thirrje si shoqëri, por kjo nuk po funksionon. Ka pasur keqkuptime tek Ligji i Punës. Ka pasur nevojë për t’u ndryshuar ligji për kontratat, aty ka dallime të ndryshme. Po ashtu ka pasur shqetësime që me këtë ligj mos ju pamundësohet personave që nuk kanë punuar, me e marrë pensionin bazik që po e marrin tash”, tha Reçica.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress