Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 15.09.2019 07:20

  ​Evropianët dhe SHBA-ja bllokojnë një mbledhje të OKB-së

  Prishtinë | 20/05/2019 23:05

  Shtet evropiane dhe SHBA-ja bllokuan sot mbajtjen e një mbledhje të Këshillit të Sigurimit mbi gjuhën në Ukrainë, të kërkuar nga Rusia ditën e betimit të presidentit të ri ukrainas, Volodimir Zelenski.

  Në një votim procedure kundër kësaj mbledhje u mblodhën gjashtë vota, Franca, Britania e Madhe, Gjermania, Polonia, Belgjika dhe SHBA-ja.

  Nga ana tjetër pesë vende votuan pro zhvillimit të kësaj mbledhjeje, Rusi, Kinë, Afrikë e Jugut, Republika Dominikane, Guinea Ekuatoriale, ndërsa katër abstenuan(Indonezia, Bregu i Flidishtë, Peruja dhe Kuvajti./ATSH/

  Loading...
   

  Shpërndaje


  Artikuj të sponzorizuar

  Më shumë nga KosovaPress