Follow Us

*KYQU SQ EN
*staurday, 23.03.2019 04:29

​DokuFest-i si institucion i veçantë i kulturës në Kosovë

Prizren | 10/08/2018 20:18

Stafi dhe vullnetarët e festivalit të filmit DokuFest sonte përmes një pritje të organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, kanë marrë falënderim për punën e tyre në kuadër të festivalit.

Në “MKRS Reception DokuFest”, Ministri Kujtim Gashi ka vlerësuar punën e DokuFest-it, si dhe ka njoftuar të pranishmit për rritjen e buxhetit për Qendrën Kinematografike të Kosovës.

"Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporit, duke e pas gjithmonë parasysh rezultatet e mëdha të artistëve, krijuesve dhe performuesve tanë, e veçanërisht njerëzve të filmit, të cilët po e promovojnë Kosovën në mënyrën ma të mirë të mundshme në gjithë botën, e një prej tyre është edhe ngjarja më e madhe kulturore, siç është festivali DokuFest, të cilin me plot të drejtë mund ta quajmë jo vetëm festival, por edhe një institucion i veçantë i kulturës në Kosovë. E thashë, gjithmonë duke i pas parasysh rezultatet e këtij festivali, por edhe të filmave tanë gjithandej botës, para dy tre ditësh kemi marrë vendim që buxhetin e Qendrës Kinematografike të Kosovës, i cili ka qenë diku rreth 750 mijë euro, ta rrisim për 100 për qind, me qëllimin e vetëm që gjithë njerëzit që e punojnë filmin të kenë mbështetjen e duhur të shtetit", ka thënë Gashi.

Ndërsa Veton Nurkollari, drejtor artistik i DokuFest-it, ka ngritur një paralele në mes të prodhimit të filmave në Kosovë, dhe njohjeve ndërkombëtare për shtetin e ri.

Kjo ministri do të ofrojë mbështetje për DokuFest-in edhe vitin e ardhshëm. /KosovaPress/

Loading...
 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress