Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 16.01.2018 12:01

​Rregulloret e reja të BE-së parandalojnë shfaqjen e një krize të re

Bruksel | 03/01/2018 17:12

Në BE sot kanë hyrë në fuqi rregullat e reja për mbrojtjen e investitorëve, rritjen e transparencës së tregut dhe parandalimin e shfaqjes së krizave të mundshme të reja financiare.

Rregullorja "Direktiva për Instrumentet Financiare (MiFID II)", e cila ishte në funksionim prej gjashtë vjetësh, do të ketë një ndikim të madh në tregtinë e aksioneve, obligacioneve dhe investimeve, pasi kompanitë tregtare në këto instrumente tani do të duhet të japin informacion të detajuar mbi transaksionet me vlerë më shumë se një miliard euro, transmeton BBC.

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress