Follow Us

*KYQU SQ EN
E Hënë, 11.12.2017 07:51

​Panairi i Punës ofron 3000 vende të lira të punës

Prishtinë | 19/05/2017 13:24

“Ejani takoni punëdhënësin tuaj potencial” është motoja e Panairit të Punës i cili është hapur sot për herë të dytë në Kosovë.

Ky panair i organizuar nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale në bashkëpunim me Odën Ekonomike Shqiptaro-Gjermane dhe Unionin e Bizneseve Shqiptaro - Gjermane, ka për qëllim  vënien në kontakt të punëdhënësve dhe punëmarrësve dhe punësimin e sa më shumë personave.

Ministri në detyrë i Punës Arban Abrashi u shpreh  shumë i  kënaqur me këtë aktivitet duke konsideruar se në këtë mënyrë po  tregojnë se  Kosova është vend atraktiv për investime dhe për punë.

Martin Menger  nga ambasada gjermane në Kosovë  tregoi se mangësia kryesore në Kosovë sipas tij është mungesa e vënies në kontakt të punëdhënësve dhe punëmarrësve dhe se qëllimi kryesor i Panairit është që të mundësojë krijimi i kontakteve.

Edmond Gashi nga GIZ-i që është edhe bashkëorganizator i Panairit tha se në këtë Panair po ofrohen rreth 3000 vende të lira të punës.

Vllaznim Kelmendi ka nga Unioni i Bizneseve Shqiptaro-gjermane tregoi se në Panair rreth 50 përqind janë kompani gjermane me pronarë nga Kosova.

Ai tha se qëllimi për pjesëmarrje është që përmes këtij Unioni t’iu hapen dyert njerëzve të cilët kanë nevojë për punë në Gjermani.

 Në Panair kanë marrë pjesë edhe kompani nga Kosova. Përfaqësuesja e kompanisë Baruti Yllresa Shala tha se numri i të interesuarve për të aplikuar është shumë i madh.

 “Kompania Baruti mundëson që të rinjtë të vinë dhe sa më shumë të informohen për veprimtarinë me të cilën merret  Baruti...Interesimi është relativisht i madh”, tha ajo.

Ata që më së shumti ishin të interesuar për të aplikuar në Panair të Punës janë studentët.

Festim Konushevci, i cili studion në Universitetin e Prishtinës tregoi pse ka vendosur të vijë në këtë Panair.

“Sot kena ardhë pak me vizitu Panairin e Punës me kqyrë çka ofrohet sigurisht më shumë për neve të rinjve çfarë vendesh edhe për shoh që shumica janë orientuar nga jashtë me shku mirëpo edhe interesimi për Kosovën është  relativisht goxha i mirë kështu që vende ka të lira”, tha Konushevci.

 Edhe një i ri me mbiemrin Sadiku ka treguar pse ka zgjedhur që të vizitojë Panairin e Punës. Por ai shpreh mëdyshje në seriozitetin e Panairit për të punësuar njerëz.

 Organizime të tilla pritet edhe gjatë viteve të ardhshme ndërsa Panairi do të jetë i hapur deri në orën 19:00./KosovaPress/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress