Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 12.12.2017 10:28

​Mustafa: Kosova është ndër avancuesit më të mirë në nivel global

Prishtinë | 15/02/2017 18:22

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa i është gëzuar lajmit të renditjes së shteteve të indeksit të lirisë ekonomike, ku Kosova renditet e 46-ta në botë dhe e 22-ta në Evropë. Mustafa shkruan në Facebook se Kosova është ndër avancuesit më të mirë në nivel global me 6.5 pikë.

Shkrimi i plotë i kryeministrit Mustafa:

Pas vlerësimit që investitorët botërorë kanë bërë për politikat ekonomike të Qeverisë, si më të mirat në rajon, sot ka ardhur një lajm edhe më i mirë në vlerësimin e Kosovës.

Fondacioni HERITAGE ka bërë vlerësimin e renditjes së shteteve sa i përket indeksit të lirisë ekonomike. Sipas këtij vlerësimi, Kosova është renditur në vendin e 46-të në botë, dhe në vendin e 22-të në Evropë për sa i përket këtij treguesi. Në rajonin e Ballkanit jemi renditur në vendin e dytë në këtë tregues.

Kosova është ndër avancuesit më të mirë në nivel global me 6.5 pikë.

Ky tregues, konsiderohet si ndër më të rëndësishmit edhe për sinjalizimin e investitorëve të huaj, por po ashtu edhe për liritë individuale për të realizuar të drejtën e tyre ekonomike. Gjendja më e mirë e këtij indeksi, siç është rasti i Kosovës në krahasim me rajonin, nënkupton edhe prosperitet për shoqërinë.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress