Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 19.01.2018 04:27

​Bursat në SHBA, me fitimet më të mëdha që nga viti 2013

Nju Jork | 31/12/2017 20:57

Tregu i aksioneve shtoi më shumë para në vitin 2017, duke shënuar fitimin më të madh vjetor në katër vjetët e fundit.

Fuqizimi i fitimit gati 20% të tregut të gjerë ishte një rimëkëmbje ekonomike që arriti në çdo cep të globit. Rritja e GDP-së nxiti të ardhurat e korporatave, shtyu besimin e konsumatorit dhe uli normën e papunësisë në nivelin më të ulët që nga viti 2000.

Stoqet në SHBA, të cilat ishin pak më të ulëta në ditën e fundit të tregtimit të vitit, gjithashtu morën një ngritje gjatë vitit nga reduktimi i taksave të administratës Donald Trump, gjë që uli ndjeshëm normat e kursimit të kompanive amerikane dhe ndikoi që bizneset e tyre të jenë më konkurruese.

Tri nga katër indekset kryesore amerikane shënuan fitimin më të lartë në katër vjetët e fundit.

Nasdaq, i cili përfiton nga stoqet e njohura teknologjike sikurse janë Facebook, Apple dhe Alphabet, ishte fituesi më i madh me 28.2%, pasuar nga Dow Jones me  25.1% dhe Standard & Poor's 500 19.4%, transmeton KosovaPress.

 

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress