Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 16.07.2019 07:20

​Zyrtare: Fund për bankënotën më të vlefshme evropiane

| 22/04/2019 10:51

Bankat qendrore të Gjermanisë dhe Austrisë kartëmonedhën prej 500 eurosh do ta lëshojnë vetëm deri këtë të premte (26 prill).

Megjithatë, kjo nuk e ka rritur kërkesën e bankave për këso kartëmonedha.

Pjesa tjetër e 17 bankave qendrore të vendeve brenda eurozonës rrallë kanë parë kartëmonedha rozë që kanë ndaluar të prodhojnë në fund të janarit.

“Bankat qendrore në Gjermani dhe Austri deri tani kanë lëshuar më shumë kartëmonedha prej 500 euro në qarkullim.  Për këtë edhe është vendosur që ato të ndalohen për qarkullim.

Për shkak se një sipërmarrje e madhe logjistike të gjitha bankënotat prej 500 euro do të zëvendësohen me nga 100 euro”, ka thënë presidenti i Bankës Qendrore të Gjermanisë Johaness Berman për Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress