Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 21.06.2019 02:18

​Vjedh sekretet tregtare, SHBA akuzon një kinez për spiunazh ekonomik

Pekin/Uashington | 11/10/2018 14:34

Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka njoftuar sot se një operativ i Ministrisë kineze të Sigurisë Shtetërore është akuzuar për spiunazh ekonomike dhe ka tentuar vjedhjen e sekreteve tregtare nga disa kompani ajrore të SHBA.

Operacioni kinez Su Yangjun u arrestua në Belgjikë në prill pas një hetimi nga Byroja Federale e Hetimeve dhe SHBA u dorëzua të martën, transmeton KosovaPress.

Aktakuza pohon se rreth dhjetorit 2013, kompanitë e aviacionit ishin vënë në shënjestër nga një agjent i inteligjencës kineze dhe në mesin e tyre janë GE Aviation, një degë e General Electric, prodhuesi kryesor i turbo-motorëve dhe prodhues i pjesëve për aeroplanë të aviacionit komercial, ushtarak, komercial dhe të përgjithshëm, raporton Reuters.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Lu Kang i quajtën këto akuza "trillime të pastra".

"Ne shpresojmë që pala amerikane me drejtësi dhe në përputhje me ligjin të mbrojë të drejtat e një shtetasi kinez", tha ai.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress