Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 25.06.2019 12:25

​Sigurohet mbështetje e Bankës Botërore në projektet e ujitjes

Prishtinë | 21/03/2019 18:17

Banka Botërore do të vazhdojë të mbështesë bujqësinë në Kosovë në avancimin e sistemit të ujitjes së tokave bujqësore.

Kjo u theksua në takimin që ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviq pati sot me zyrtarët e Bankës Botërore. 

Me këtë rast, ministrja Zhiviq theksoi rëndësinë e projekteve të BB-së në realizimin e projekteve të përbashkëta në zhvillimin dhe avancimin e sektorit të bujqësisë, ku sipas saj projekte të tilla janë të domosdoshme për zhvillimin e mëtejmë të bujqësisë. 

Ndërsa, David Michaud, rikonfirmoi mbështetjen e Bankës Botërore për bujqësinë, duke theksuar se ky sektor kontribuon në zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vendeve të reja të punës. 

Palët u pajtuan që të kenë koordinim të vazhdueshëm për realizimin e projekteve të reja mes MBPZHR-së dhe BB-së për zhvillimin dhe fuqizimin e bujqësinë në Kosovë.  

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress