Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 06.12.2019 12:24

​Portugalia kufizon shitjen e benzinës dhe naftës

Lisbonë | 12/08/2019 17:57

Qeveria e Portugalisë ka vendosur sot një limit mbi sasinë e karburantit që mund të blihet në stacionet e karburantit pasi vozitësit e cisternave të karburantit hynë në grevë.

Në të njëjtën kohë, ajo u zotua të parandalojë që veprimi i punëtorëve të paralizojë vendin në kulmin e sezonit turistik.

Qeveria në Lisbonë të premten shpalli krizën energjetike përpara grevës së paralajmëruar, e cila i lejoi asaj të sigurojë furnizimin e plotë me karburant të porteve, spitaleve, aeroporteve dhe përdoruesve të tjerë me përparësi, transmeton KosovaPress.

Kufizimi i shitjes së karburantit për publikun vlen në një maksimum prej 15 litrash në pompa të përcaktuara posaçërisht të mbuluara nga një skemë qeveritare dhe në 25 litra në të gjitha stacionet e tjera të benzinës, raporton Reuters, duke shtuar se disa nga pompat kanë mbaruar karburantin këtë mëngjes.

Kjo është hera e dytë këtë vit që drejtuesit e cisternave të karburantit hyjnë në grevë pas kolapsit të negociatave të tyre me punëdhënësit për kushte më të mira të punës dhe rritje të pagave.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress