Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 25.06.2019 04:39

​Mos stabiliteti i çmimeve të naftës shkaktojnë pasiguri në ekonominë globale

Londër/Nju Jork | 15/01/2019 13:34

Çmimet e naftës u rritën rreth 1 për qind në tregjet ndërkombëtare, të nxitura nga një reduktim i OPEC dhe prodhimit rus, por analistët paralajmëruan se një pikëpamje më e dobët ekonomike globale mund të ketë një ndikim negativ në kërkesën.

Në tregun e Londrës, çmimet e një fuçie naftë u rritën me 63 centë, ose 1.1 për qind, nga një ditë më parë, në 59.62 dollarë. Një fuçi naftë në  tregun amerikan u tregtua me 63 cent, me çmim më të ulët prej 51.14 dollarë.

"Shkurtimet e prodhimit të udhëhequra nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe zvogëlimi i numrit të puseve në SHBA kanë forcuar gjendjen shpirtërore në tregjet e naftës këtë vit," njoftoi sot firma e ndërmjetësimit Singapor Phillip Futures.

OPEC dhe partnerët e saj të huaj, duke përfshirë Rusinë, ranë dakord në fund të 2018 për të zvogëluar furnizimin me naftë për të frenuar mbingarkesën globale.

Për më tepër, në SHBA, numri i puseve aktive ka rënë nga niveli më i lartë i saj në 2018, nga 888 në 873 në fillim të këtij viti. Kjo tregon një ngadalësim të mundshëm në prodhimin amerikan, i cili u rrit më shumë se 2 milionë fuçi në vit vitin e kaluar, në një rekord prej 11.7 milion fuçi në ditë, transmeton KosovaPress.

Ndërkohë, SHBA përsëri vendosën sanksione mbi eksportet iraniane të naftës në nëntor të vitit të kaluar. Megjithëse Uashingtoni ka miratuar sanksione për sanksione ndaj blerësve më të mëdhenj të naftës iraniane, kryesisht aziatike, eksportet në Lindjen e Mesme kanë rënë ndjeshëm.

"Eksportet iraniane kanë rënë deri tani dhe ka gjasa të mbeten në rreth 1.3 milion fuçi në ditë në 2019, që është 1.3 milion fuçi në ditë nën mesataren e gjysmës së parë të vitit të kaluar", tha HSBC.

Çmimet e naftës u rikthyen të martën pas rënies mbi 2 për qind të hënën, nën presionin nga të dhënat e dobëta të Kinës të tregtisë, duke sugjeruar një ngadalësim të ekonomisë globale.

"Perspektiva për ekonominë globale mbetet shumë e pasigurt", tha HSBC.

Analistët vlerësojnë këtë vit se nafta e papërpunuar në Londër do të jetë 16 dollarë më e ulët se në 2018, ose 64 dollarë për fuçi, nën ndikimin e prodhimit të madh amerikan.

OPEC njoftoi sot se çmimi i një fuçie të shportës së saj të naftës referuese të hënën ishte 58.39 dollarë, ose 1,61 dollarë më pak se një ditë më herët.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress