Follow Us

*KYQU SQ EN
*staurday, 20.04.2019 05:18

​Italia e pakënaqur me projektbuxhetin e BE-së

Prishtinë | 13/09/2018 19:11

Italia shprehu sot pakënaqësinë e saj në lidhje me projektbuxhetin e Bashkimit Evropian për periudhën 2021-2027, duke e vlerësuar si të papërshtatshëm përballë pritshmërive të qytetarëve.

”Propozimi aktual i Komisionit duket i papërshtatshëm pasi nuk i përgjigjet mjaftueshëm shqetësimeve dhe pritshmërive të qytetarëve”, pohoi ministri italian i Punëve të Jashtme, Enzo Moavero, pas një takimi në Romë me komisionerin europian për Buxhetin, Gunther Oettinger

Është mëse e pritshme që Italia të kërkojë më tepër fonde për të zgjidhur çështjen migratore, veçanërisht të ndjeshme në gadishull që nga ardhja në pushtet e qeverisë së re pjesë e së cilës është Liga (ekstremi i djathtë).

Italia e konsideron të domosdoshme t’i kushtojë më shumë vëmendje emigrantëve, para së gjithash përmes një financimi edhe më të madh për zhvillimin social-ekonomik të vendeve të origjinës dhe atyre tranzit të emigrantëve.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress