Follow Us

*KYQU SQ EN
*staurday, 19.10.2019 10:15

​BE gjobit pesë banka me 1 miliardë euro

Prishtinë | 16/05/2019 13:31

Rregullatorët antimonopol të Bashkimit Evropian sot penalizuan bankat Barclays, Citigroup, JP Morgan, MUFG dhe Royal Dutch Scotland me gjithsej 1.07 miliard euro për manipulimin dhe instalimin e 11 monedhave në tregun valutor.

Banka zvicerane UBS është dënuar me 285 milionë euro për gjobat sepse paralajmëroi Komisionin Evropian për ekzistencën e dy karteleve, raporton Reuters.

Agjencia Bloomberg thotë se Citigroup u gjobit 310.8 milionë euro, Royal Bank of Scotland me 249.2 milionë euro dhe JP Morgan Chase me 228.8 milionë euro. Barclays do të paguajë 210.3 milion euro gjobë dhe MUFG rreth 70 milionë euro.

Hetuesit, sipas KE-së, zbuluan se disa nga punonjësit në ato banka, përgjegjës për tregtimin e 11 valutave, "shkëmbyen informacione të ndjeshme dhe planet tregtare", raporton AP.

Ata, siç raportohet, koordinuan strategjitë e tyre përmes dhomave të bisedave profesionale në internet.

Lajmet e fundit shkaktuan rënien e aksioneve të Barclays dhe RBS, ndërsa aksionet e bankës UBS u rritën.

Loading...
 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress