Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Martë, 21.01.2020 10:52

​Arabia Saudite dhe EBA ndajnë 3 miliardë dollarë për Sudanin

Riad/Abu Dabi/Kartum | 21/04/2019 18:07

Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) do t'i japin Sudanit tre miliardë dollarë ndihma, tha agjencia shtetërore saudite SPA.

Mbështetja financiare përfshin 500 milionë dollarë depozita në Bankën Qendrore të Sudanit, ndërsa pjesa tjetër e ndihmës do të dorëzohet në formën e ushqimit, ilaçeve dhe produkteve të naftës.

Kjo është mbështetja e parë financiare e prezantuar publikisht për Sudanin nga vendet e Gjirit Persik gjatë viteve të fundit. Ajo vjen pas saj pas përmbysjes së ish-presidentit Omar al-Bashir, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress