Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 16.11.2019 01:08

​Zhdukja e MH370 - piloti qëllimisht rrëzoi aeroplanin

Uashington | 18/06/2019 20:20

Eksperti amerikan William Longavish pohon se piloti i MH370 në mars 2014, me qëllim e ngriti aeroplanin në një lartësi prej mbi 12,000 metra në mënyrë që të ulej presioni në fluturake dhe pasagjerët të vdisnin para se të binin në det.

Në një raport të ri për revistën Atlantik, Longavish dha mendimin e tij se si erdhi deri te kjo tragjedi dhe eksploroi jetën private të pilotit Shah.

Natën fatale rreth orës 1:10, piloti mori kontrollin e tabelës së instrumentit kur aeroplani ishte në një lartësi prej rreth 10.6 kilometrash dhe ai operoi avionin deri në orën 01:21, kur ai u zhduk nga radari.

Inxhinieri Mike Exner thotë se avioni u ngrit deri në një lartësi prej 12.200 metrash, duke shkaktuar alivanosjen dhe vdekjen e të gjithë udhëtarëve, transmeton KosovaPress.

"Pasagjerët ishin të paaftë për disa minuta, humbën vetëdijen dhe vdiqën  ‘butësisht’ pa u ngulfatur apo kapur ajrin", thonë ekspertët.

Teoria më e shquar dhe më e mundshme në këtë fazë është se piloti Shah qëllimisht e rrëzoi aeroplanin.

Miku i pilotit Shahut, po ashtu pilot Boeing 777, i cili nuk donte të emërohej, arriti në përfundimin se kapiteni Zachary Ahmad Shah e rrëzoi aeroplanin, ndoshta duke mashtruar ko-pilotin e tij Farik Hamid, i cili ishte në vitin e fundit të stërvitjes, për t'u larguar nga kabina.

"Zachary ishte një pedagog i trajnimit, i cili duhej vetëm të thoshte:" Shko të kontrollosh diçka në kabinën "dhe ko-piloti do të shkonte", tha ai.

Motivi për shkak të cilit Shah rrëzoi aeroplanin në oqean është ende një mister, por miku i tij paralajmëroi se ai kishte një jetë kaotike private dhe se ishte në gjendje të brishtë emocionale.

“Martesa e Zachary ishte e keqe. Ai flinte me disa stjuardesa në të kaluarën. Ani, çka?", tha miku i Shah, duke shtuar se gjendja e keqe emocionale ishte motivi i mundshëm për këtë lëvizje të çmendur.

Përveç jetës së turbullt private, kapiteni i MH370 ishte shumë aktiv në rrjetet sociale, shpesh duke lënë komente "të papërshtatshme" në faqen e manekines Ki Min Lan dhe motrës së saj binjake Lan Ki Hui në Facebook.

Përveç komenteve me aluzione të qarta seksuale, Shah shpesh kritikoi autoritetet malajziane dhe kryeministrin Nadezhda Razak.

Ndryshe, aeroplani i zhdukur ende nuk është gjetur pavarësisht kërkimeve të shumta as sot e kësaj dite dhe vazhdon të mbetet njëri nga misteret më të mëdha në historinë e aviacionit botëror.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress