Follow Us

*KYQU SQ EN
E Enjte, 20.06.2019 04:08

​Zbulohet thesari i një "tradhtari"

Londër | 10/01/2019 19:35

Një kërkuese amatore e metaleve zbuloi një unazë 350-vjeçare që i përkiste oborrtarit të mbretit Charles II.

Një unazë ari e ruajtur me shkëlqim nga shekulli i 17-të është gjetur nga një kërkuese e metaleve në Skoci.

Unaza me vulë është në gjendje të përsosur dhe besohet të jetë me vlerë deri në 10,000 funte dhe më parë i përkiste një oborrtari të Mbretit Charles II, i cili u ekzekutua gabimisht për tradhti, në vitin 1678.

Ajo i përkiste Edward Colman, i cili punoi për Mbretin Charles II para se të varej.


Gjuetarja e thesarit Michelle Vall, 53 vjeç, nga Blackpool e gjeti artefaktin disa centimetra nën tokë, ndërsa pushonte në Loch Lomond.

Vall po qëndronte në një vilë pushimi pranë Loch Lomond dhe mori lejen e një pronari të tokës lokale për të kërkuar një fushë kur ajo gjeti unazën.


Unaza tani është shpallur si 'thesar' dhe konsiderohet të jetë aq historikisht e rëndësishme sa duhet të qëndrojë në një muze.

Vall pritet të marrë një shpërblim nga pronari i tokës, ndërkohë që Thesari skocez ka kërkuar kthimin e unazës për shkak të rëndësisë së saj historike.


Kjo nuk është hera e parë që Vall ka gjetur thesarin. Në vitin 2017 ajo zbuloi një monedhë ari në vlerë 40,000 funte, e cila i takonte njërit nga ushtarët e mbretit Richard III gjatë betejës së Bosworth, në vitin 1485.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress