Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 13.11.2018 10:15

​Zbulohet një skelet njeriu i vjetër 3,6 milionë vjet

Johanesburg | 06/12/2017 17:02

Shkencëtarët në Republikën Jugafrikane kanë zbuluar skeletin e plotë të njeriut, i vjetër rreth 3,6 milionë vjet.

Universiteti Vitvatersrand ka treguar fosilin komplet të australopitekusit. 

Pritet që ky zbulim t’iu ndihmojë kërkuesve të kuptojnë më mirë paraqitjen dhe lëvizjen e njeriut, transmeton KosovaPress.

Studiuesve iu janë dashur 20 vjet të gërmojnë, të pastrojnë, rikonstruktojnë dhe analizojnë skeletin e brishtë.

Eshtrat janë gjetur në shpellën Sterkfontejn, në afërsi të Johanesburgut. 

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress